صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در جلسه شوراي فرهنگ عمومي خراسان رضوي انجام شد

تاييد کليات نظام‌نامه اجرايي پيوست فرهنگي و اجتماعي پروژه هاي مهم استاندر جلسه لسه شوراي فرهنگ عمومي خراسان رضوي  که در روز پنج شنبه در دفتر کار استاندار برگزار و طي آن ۳ دستور کار تاييد فعاليت ستاد اجرايي قانون منع به کارگيري اسامي و اصطلاحات بيگانه، پيش نويس نظام نامه پيوست فرهنگي و اجتماعي پروژه هاي مهم و کلان استان و نيز طرح تعيين روز ملي مشهد بحث و بررسي شد.در اين جلسه پيش نويس نظام نامه اجرايي پيوست فرهنگي و اجتماعي پروژه هاي مهم و کلان استان که طي ۱۶ جلسه کارشناسي تدوين شده است، توسط مسئولان مربوطه تشريح شد و پس از آن اعضاي شوراي فرهنگ عمومي استان نقدها و نظرهاي خود را درباره آن اعلام کردند.

احمدي مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي خراسان رضوي درباره نظام نامه گفت: نگران ضوابط اجراي اين نظام نامه هستم که اجرايي نشود و در واقع اين پيوست ها ضمانت اجرايي چنداني ندارد.مديرمسئول روزنامه خراسان نيز در ادامه با تشکر از پرداختن به اين موضوع، جديت در اجرايي شدن اين نظام نامه را بسيار حائز اهميت دانست و گفت: ما يک نگاه آرمان گرايانه داريم که به طور طبيعي دوست داريم به آن برسيم؛ اما واقعيت ها را هم بايد در نظر بگيريم و متناسب با واقعيت ها، امور را طراحي کنيم تا در عمل پياده سازي شود.«محمدسعيد احديان» افزود: در اين نظام نامه اشاراتي در حوزه اولويت بندي پروژه ها شده که به نظرم کافي نيست و لازم است تصريح بيشتري مبني بر گزينش پروژه ها شود تا پروژه هاي کوچک تر اجازه فعاليت داشته باشند.

حسيني مديرکل امور اجتماعي استانداري هم در اين باره گفت که بايد اين موضوع به صورت عملياتي تعريف شود.معاون فرهنگي اجتماعي شهردار مشهد نيز اظهار داشت: مشهد يکي از شهرهايي است که داشتن پيوست اجتماعي براي طرح هاي آن، مهم است.

وحيد جليلي با بيان اين که بايد آسيب شناسي در اين زمينه داشته باشيم، افزود: اين پيش نويس آسيب شناسي غلطي از ماجرا دارد و در تدوين چنين سندي بايد عناصر شجاعت و اراده، حداقل به اندازه علم مورد توجه قرار گيرد.

وي ادامه داد: بايد افرادي در اين زمينه وارد کار شوند که بتوانند مطالبات مردم را پيگيري کنند.

گلستاني فر، فرماندار مشهد هم در اين باره گفت: با توجه به اين که اين نظام نامه، يک سند فرهنگي است، بايد به بعضي بخش هاي آن بيشتر پرداخته شود و نظام نامه، شفاف تر و عملياتي باشد.

فرصت تغيير نام به مراکز تجاري و برج هاي با اسامي نامأنوس

در اين جلسه معاون فرهنگي مطبوعاتي مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان نيز با اشاره به تشکيل دبيرخانه کارگروه منع به کارگيري اسامي و اصطلاحات بيگانه از ۲۶مردادماه امسال در استان، گفت: طي اين مدت مراکز تجاري و برج هايي که اسامي غيرايراني و نامأنوس داشتند، شناسايي شدند و از انجام تبليغات آنان جلوگيري و فرصتي براي تغيير نام به آن ها داده شد.

حسين مسگراني با بيان اين که طبق قانون مصوب سال ۷۵ مجلس، استفاده از اسامي خارجي براي اماکن تجاري، اقامتي و مسکوني ممنوع است، افزود: افراد قبل از ثبت شرکت بايد نام موردنظر خود را از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يا فرهنگستان زبان فارسي استعلام کنند.

در ادامه، تعدادي از اعضاي جلسه به بيان نظرات خود در اين زمينه پرداختند که از جمله رئيس مرکز رسيدگي به امور مساجد استان در سخنان کوتاهي گفت: شايد حدود ۲۰ سال است که اين شورا کم و بيش فعاليت دارد.

اما معمولا ما حرف هاي خودمان را مي زنيم و مردم هم کار خودشان را مي کنند و هيچ ارتباط عملي و اجرايي بين اين مجموعه ها و آن چه در جامعه مي گذرد،وجود ندارد و متاسفانه شاهد تاثيرگذاري شوراي فرهنگ عمومي در جامعه نبوده ايم.

حجت الاسلام والمسلمين حائري افزود: جاي طرح بحث اسامي ۱۴ ساختمان در اين شورا نيست و در اين شورا بايد اين مشکل را حل کنيم که در بخش مشکلات فرهنگي، همان طور که قبلا فقط به موعظه و تبليغ اکتفا مي کرديم، آيا ما بايد فقط به موعظه و تبليغ اکتفا کنيم؟وي ادامه داد: طي اين سال ها براي منع به کارگيري اسامي بيگانه قانون داشته ايم.براي يک بار بياييد مقصر را معرفي کنيم که چرا اسم خلاف قوانين ثبت شده است! بايد در اين جلسه راهکار اجرايي براي اين موضوع تعريف شود.

تذکر به 14 مجتمع تجاري و برج مسکوني

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي هم با بيان اين که به ۱۴ مجتمع تجاري و برج مسکوني تجاري در مشهد به دليل داشتن نام هاي خارجي تذکر داده شده است، اظهار داشت: اين که بگوييم در اين زمينه هيچ کاري نشده است، درست نيست و طي يک سال اخير حدود ۸۰۰ مجموعه در مشهد با همت ناجا تغييرنام داده اند.

سيدسعيد سرابي افزود: پيشنهاد اين دستور کار، تشکيل ستاد اجرايي قانون منع به کارگيري اسامي و اصطلاحات بيگانه بود که البته با دستور استاندار اين ستاد تشکيل شده است، اما از امروز در اين شورا شکل قانوني پيدا خواهد کرد.وي ادامه داد: بعضي برج ها و مجتمع هاي تجاري، اداري، مسکوني دو سه ساختار را دور مي زدند و استعلامي درباره نام خود دريافت نمي کردند.

تصويب کليات طرح تعيين روز ملي مشهد

در ادامه اين جلسه سيدجلال فياضي عضو شوراي اسلامي شهر مشهد به تشريح طرح روز ملي مشهد پرداخت و گفت: تقويت عنصر هويت بخش مستقل براي شهر مشهد، شکل دهي به مولفه انسجام دهنده اجتماعي، زمينه سازي براي ثبت جهاني روز مشهد و فراهم کردن زمينه ديدار مردم مشهد با رهبر معظم انقلاب در روزي خاص از اهداف انتخاب روز ملي براي مشهد است.وي افزود: روزهاي نهم و دهم دي ماه، روز فردوسي، سالروز قيام مسجد گوهرشاد، سالروز ميلاد و نيز سالروز شهادت امام رضا(ع) و همچنين سالروز ورود امام رضا(ع) به توس جزو گزينه هاي روز ملي مشهد است.در ادامه جلسه چند تن از اعضا نظرات خود را در اين باره اعلام کردند.

 


۳ ماه فرصت براي تعيين مصاديق روز ملي مشهد

استاندار خراسان رضوي نيز گفت: با توجه به همه ملاحظاتي که در اين جلسه اعلام شد، کليات اين طرح تصويب مي شود و کميته مربوطه حداکثر ۳ ماه فرصت دارد تا مصاديق روز مشهد را جمع بندي و براي انتخاب روز ملي مشهد به شوراي فرهنگ عمومي استان ارائه کند.

عليرضا رشيديان همچنين با اشاره به تهيه پيش  نويس نظام نامه اجرايي پيوست فرهنگي و اجتماعي پروژه هاي مهم استان گفت: در نظر گرفتن پيوست هاي فرهنگي و اجتماعي براي پروژه هاي مهم و راهبردي موجب کاهش چالش هاي احتمالي پيش رو در حوزه هاي اجتماعي و فرهنگي مي شود.وي ادامه داد: هر طرح و پروژه کلان براي آن که از آسيب ها و مسائل دور بماند، نيازمند اين پيوست ها با جنبه پيشگيرانه است.

استاندار خراسان رضوي گفت: تهيه پيوست هاي فرهنگي بايد همانند پيوست پدافند غيرعامل براي طرح ها و پروژه هاي کلان و مهم انجام شود.


يک ماه فرصت براي رفع اشکالات نظام نامه پيوست فرهنگي و اجتماعي

وي به دبيرخانه شوراي فرهنگ عمومي استان که تدوين کننده اين پيش نويس است يک ماه فرصت داد که ضمن رفع اشکالات شکلي و محتوايي و استفاده از پيشنهادهاي اصلاحي براي تکميل آن اقدام کند.رشيديان همچنين بر ممنوعيت به کارگيري اسامي و اصطلاحات نامانوس و بيگانه در نام گذاري مراکز تجاري، برج ها و واحدهاي صنفي و مانند آن به ويژه در مشهد تاکيد کرد و گفت: اين مسئله جديدي نيست، اما شايد بر اثر يک غفلت در طول سال ها، مي رفت که فرهنگ اسامي در تابلوهاي مراکز تجاري، برج ها و پاساژها و مغازه ها به اسامي نامانوس خارجي تبديل شود.

وي افزود: دستگاه هاي مربوط بايد پيش از صدور مجوز براي ساخت اين مراکز و واحدها، استعلام مربوط به فارسي و مناسب بودن اسامي را از دستگاه هاي مربوطه انجام دهند و اگر عوامل مربوطه تخطي داشتند، با آنان برخورد شود.

استاندار خراسان رضوي گفت: رسالت مهم شوراي فرهنگ عمومي به عنوان يکي از بخش هاي مهم سياست گذاري، هدايت و نظارت در حوزه فرهنگ استان، شناسايي محورهاي تهاجم و مقابله با آن هاست.وي با تاکيد بر اين که اصطلاحات و کلمات نامانوس نبايد در فرهنگ نوشتاري و گفتاري ما شکل گيرد، افزود: قانون ممنوعيت اسامي بيگانه بايد به طور کامل اجرايي شود و رسانه ها نيز در اشاعه فرهنگ استفاده از نام هاي فارسي وارد عمل شوند.رشيديان با بيان اين که نام گذاري نامانوس و بيگانه قبلي نيز بايد با همکاري بخش هاي مربوطه اصلاح شود، اظهار کرد: با تشکيل ستاد ويژه منع به کارگيري اسامي بيگانه، بر اين کار نظارت و کنترل هاي لازم انجام شود.

كد خبر:27665
منبع خبر:روزنامه خراسان
تاريخ خبر:1393/10/27