صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


گفتمان سازی پیوست فرهنگی در ششمین جلسه در وزارت نیرو

تجربه وزارت نیرو در ارزیابی های فرهنگی اجتماعی طرح ها و پروژه ها


در راستای شناخت کارکردهای فرهنگی و اجتماعی وزارتخانه های غیر فرهنگی، پیوست فرهنگی می تواند حلقه وصل دستگاههای اجرایی و مراکز پژوهشی برای تحقق سند مهندسی فرهنگی باشد.
 ششمین جلسه  کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ95.1.30، به منظور بحث و بررسی پیرامون تاثیر طرح های صنعت آب و برق درحوزه فرهنگی و اجتماعی در محل وزارت نیرو برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر طاهری مشاور وزیر نیرو گفت: پیوست نگاری فرهنگی و توجه به آثار فرهنگی طرح‌های صنعت آب و برق جزء برنامه‌های جدی وزارت نیرو است.
سپس دکتر حسن بنیانیان رئیس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:ریشه و فلسفه وجودی پیوست نگاری فرهنگی  به اهمیت فرهنگ در نظام اسلامی باز می‌گردد.
وی افزود: در حقیقت اگر همه سیاستگزاران و افرادی که با تصمیمات خود بر ابعاد مختلف اجتماع تاثیر می‌گذارند به موضوع پیوست فرهنگی توجه داشته‌ باشند بسیاری از مشکلات و معضلات حادث نخواهد شد.
مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در کنار ایجاد پشتوانه گفتمان و محتوایی برای پیوست نگاری در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گرفته شده، تا با کمک دستگاه‌های اجرایی به طور تخصصی موضوع پیوست‌نگاری فرهنگی در هر بخش مورد مطالعه قرار گیرد.
در ادامه جلسه، مهندس رشیدی فرد از کارشناسان وزارت نیرو نیز گفت: در خصوص پیوست نگاری فرهنگی در بخش‌ مربوط به ماموریت‌های وزارت نیرو با کمبود مواجه هستیم.
وی افزود: با وجود این کمبودها تاکنون وزارت نیرو سعی داشته تا تبعات و آثار فرهنگی و اجتماعی طرح‌های خود را مد نظر داشته باشد.
مهندس رشیدی فرد ادامه داد: با توجه به حساسیت موجود در حوزه آب و برق طبیعتا حساسیت طرح‌های این بخش بالاست.وی گفت: پیوست نگاری فرهنگی در قلب مهندسی فرهنگی قرار دارد و باید شامل همه ابعاد فرهنگ و اجتماع اعم از شناخت بستر اجتماعی، مهندسی اجتماعی و مسئولیت اجتماعی شود.مهندس رشیدی فرد در پایان نیز افزود:در پیوست‌نگاری فرهنگی نباید این حس در مردم ایجاد شود که دولت با پیوست‌نگاری فرهنگی می‌خواهد از مسئولیت خود بکاهد.
كد خبر:34846
منبع خبر:مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/02/01